Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Andrej Babiš je pro své novináře slonem v místnosti

Sabina Slonková nemá cit pro kontrolní mechanismy, říká v rozhovoru uznávaný novinář Tomáš Němeček

Tomáš Němeček • Autor: Karel Cudlín
Tomáš Němeček • Autor: Karel Cudlín

Tomáš Němeček, jeden z nejuznávanějších českých novinářů, si vždy zakládal na tom, že může dobře dělat i úplně jinou práci. Vystudoval tři vysoké školy a poslední z nich – pražská práva – ho nasměrovala k psaní přílohy Právo a justice, specializovaného dvojlistu vycházejícího v Lidových novinách, oceňovaného laiky i právními profesionály.

Krátce po oznámení koupě Lidových novin Andrejem Babišem loni v létě Němeček veřejně prohlásil, že v Babišových novinách pracovat nebude, a z novinařiny skutečně odešel. Co dnes dělá a jak se téměř po roce dívá na své tehdejší rozhodnutí? I na to jsme se ho ptali v Respektu č. 16. Zde je malá ukázka z rozhovoru:

Z médií, konkrétně Lidových novin, jste odešel kvůli nechuti pracovat pod Andrejem Babišem coby vydavatelem. Když se na jeho noviny podíváte s odstupem, potvrdily se vaše obavy?

Ony to možná byly obavy ze mě samotného. Výpověď jsem proto dal v červnu, ještě před tím, než Andrej Babiš vyhrál volby a stal se ministrem financí. Po čase si myslím, že se mi ty obavy potvrdily. Andrej Babiš je pro své novináře slonem v místnosti, prostě k němu musí zaujmout nějaký postoj. Můžete předstírat, že tam ten slon není, ale to je směšné. A je velmi těžké najít míru pro to, kdy se jím budete muset obsesivně zabývat, kdy máte mluvit a kdy musíte mlčet, kdy je to ještě v pořádku a kdy už pochybíte.

A je dnes na Lidových novinách nebo MF DNES znát, že je vlastní místopředseda vlády?
Myslím, že vliv Andreje Babiše na jeho deníky jsme mohli pozorovat v posledních dnech v Mladé frontě DNES. Například v tom, jakým způsobem referovala o Bohuslavu Sobotkovi a jeho rozhodování o OKD v minulosti. Lze to vypozorovat i na tom načasování a obsahu. Poté co se Andrej Babiš stal ministrem financí, má MF DNES přístup do archivu dokumentů ministerstva financí a cituje z nich. A vysvětlení, že je to výsledek jejich tříměsíční práce, jako novinář po dvaceti letech praxe neberu, protože za těmi texty tříměsíční práce není vidět. Naopak je zjevné, že někdo dostal na podnose naservírované dokumenty, které mohou pocházet z různých zdrojů, nejen z archivu ministerstva financí.

Má tedy Sabina Slonková jako šéfredaktorka MFD tendenci přebírat Babišovo vidění světa?
Jaroslav Kmenta (bývalý investigativní novinář MFD – pozn. red.) nedávno připomněl jednu svou důležitou zkušenost s Babišem. Říkal, že mu jeden čas nabízel informace, které se týkaly někdejšího ministra zemědělství Petra Zgarby. Kmenta ty informace převzal s tím, že si je prověří, ale zřejmě mu to trvalo příliš dlouho, protože později vyšly zpracované v článku Sabiny Slonkové v Aktuálně.cz. Byl to první velký úspěch tohoto zpravodajského webu. Aktuálně.cz se pak prezentovalo jako médium, které dohnalo k pádu ministra zemědělství.

titulka kindle • Autor: Respekt
titulka kindle • Autor: Respekt

Co je problémem současné šéfredaktorky MF DNES Sabiny Slonkové? Nechávají sebou i zkušení novináři manipulovatHrozí Respektu, že se dívá na svět Bakalovýma očima? Co znamenají noví majitelé pro český tisk jako celek? Jakou má Tomáš Němeček osobní zkušenost s nátlakem na to, co psát? Jak se mu žije v pozici neznámého právníka a vrátí se někdy do médií?  

Čtěte v novém vydání Respektu 16/2014, které vychází v pondělí 14. dubna. Digitálně na KindleiPad/iPhone již o den dříve.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].