Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Testy

Čtyři roky trvalo rozhodnutí, že Cermat se mýlil a podváděl

Chyby v testech se mohou vyskytnout, podstatné je, jak se k nim postavíme

Hodnotit uplynulý školní rok lze různě, nabízíme jednu poněkud hořkou rekapitulaci. 19. června dal Nejvyšší správní soud za pravdu maturantovi, který zažaloval ministerstvo školství ve sporu o úlohu v maturitním testu z matematiky. Jeden bod, který potřeboval, aby test složil, mu podle rozsudku náleží. Na první pohled to vypadá jako dobrá zpráva. Soudní systém zafungoval, spravedlnosti bylo učiněno zadost. Horší je, že šlo o maturitní test z roku 2019. Spravedlnosti to tedy trvalo skoro přesně čtyři roky.

30. května 2019 podal maturant žádost o přezkum výsledku maturitního testu. Podle něj měla sporná úloha ne jedno, ale dvě řešení. Ministerstvo žádost zamítlo. Maturant podal správní žalobu.  Městský soud v Praze dvakrát (září 2020 a srpen 2021) rozhodnutí ministerstva zrušil jako nepřezkoumatelné. Což přeloženo z právní řeči znamená, že ministerstvo odmítlo bod navíc v testu přiznat, ale neobtěžovalo se jakkoli argumentovat.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].