Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vzdělávání

Dojemný příběh legislativního zmetku

Senátoři mohou tento týden zabránit likvidaci dětských klubů a lesních mateřských škol

Konec lesních školek? Zákon, který měl rozšířit nabídku služeb pro předškolní děti, hrozí tím, že ji zásadním způsobem zhorší • Autor: Milan Jaroš
Konec lesních školek? Zákon, který měl rozšířit nabídku služeb pro předškolní děti, hrozí tím, že ji zásadním způsobem zhorší • Autor: Milan Jaroš

Prázdniny jsou z hlediska občanů nebezpečný čas. Pozornost nás všech polevuje a v parlamentu mohou přijmout leccos, co nás po návratu z dovolené nepříjemně překvapí. Tenhle týden by měl Senát schválit, pozměnit či vrátit Poslanecké sněmovně takzvaný zákon o dětských skupinách. Pokud chcete porozumět, jak za mohutného zájmu poslanců může vzniknout nebezpečný legislativní zmetek, jde o ideální případ.

O tom zákonu se mluví už několik let. Ještě za ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase vznikl nápad, že kromě běžných mateřských škol by mohly existovat takzvané dětské skupiny - malá soukromá zařízení, placená i neplacená, kde by děti měly péči a rodiče možnost jít do práce. V době, kdy šedesát tisíc děti ročně nenajde místo v mateřské škole, to není marný nápad. A tak si původní Nečasův návrh vzala za svůj letos na jaře ministryně Marksová z ČSSD a zákon jako vládní návrh předložila. Debatovalo se o něm dlouho a bouřlivě a nakonec byl v červnu přijat.

Jenže ouha. Druhý paragraf zákona definuje dětskou skupinu tak široce, že se do ní vejde vlastně jakékoli zařízení, které se pravidelně stará o předškolní děti. Takže kromě mateřských škol a příštích dětských skupin i lesní mateřské školy, ale i skautské a další dětské oddíly, kluby Člověka v tísni pomáhající předškolákům, mateřská a rodinná centra a tak podobně.

ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš
ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Ti všichni by se měli u ministerstva registrovat a do roka splňovat všechny hygienické a stavební předpisy. A tady je problém. Lesní školka na vybudování budovy s předepsanými metry na dítě a příslušným počtem záchodů jednak nemá, jednak to dětem k ničemu není, protože podstata lesní školky je, že jsou děti venku. Kvůli tomu je tam rodiče dávají. Podobně nesmyslná jsou taková opatření u dětských oddílů nebo klubů, kde děti tráví odpoledne, aby to měly snazší při nástupu do školy. Důsledek je mimořádně absurdní. Zákon, který měl rozšířit nabídku služeb pro předškolní děti, hrozí tím, že ji zásadním způsobem zhorší. Jak se to mohlo stát?

Prošel jsem zápisy všech jednání, která se o zákonu (sněmovní tisk č. 82, kdybyste to taky hledali) v Poslanecké sněmovně vedla. Zajímavé čtení. Onen nešikovně formulovaný §2 je totiž ve vládním návrhu od samého začátku. Poslanci ho v drobnostech upravovali, ale zradu v něm neodhalili. Jinak o zákonu samotném diskutovali mnoho hodin, i pozměňovacích návrhů bylo mnoho, ale žádný se nevěnoval nechtěným důsledkům.

Až ve druhém čtení se objevil pozměňovací návrh takzvané Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny, která navrhla, aby se registrace týkala jen dětských skupin a pro ostatní byla dobrovolná. Tedy kdo by chtěl podporu státu, která náleží dětským skupinám i mateřským školám, registroval by se a musel splnit kromě jiného i hygienické požadavky. Kdo by se neregistroval, existoval by v dosavadním režimu. Pokud by Poslanecká sněmovna návrh přijala, problém by byl vyřešen. Jak to dopadlo?

O návrzích hlasovali poslanci 20. června. Jenže ten podstatný pozměňovací návrh si žádný poslanec či poslankyně nevzali za svůj a před plénem nevysvětlili, kde hrozí nebezpečí. Sama ministryně Marksová se k návrhu postavila negativně. Proč, to se ze stenozáznamu nedozvíme. A tak byl 66 hlasy proti 47 zamítnut. A legislativní zmetek a problém je na světě. Tenhle týden se bude řešit v Senátu a petice, kterou podepsalo už přes 11 000 lidí, žádá, aby senátoři zákon upravili nebo ho sněmovně vrátili. A tatáž paní ministryně teď v televizi říká, že se senátory bude jednat, aby důsledky nebyly tak tvrdé. No to se mohla probrat někdy před dvacátý červnem; bylo by to snazší.

Ale jako praktická hodina občanské výchovy je tenhle případ vynikající. Představa, tedy pokud ji někdo sdílí, že zákonodárci opravdu vědí, co činí, je evidentně mylná. Tahle chyba téměř jistě nevznikla záměrně, na to jsou její důsledky příliš brutální. Poslanci se dohadovali, jestli za nedostatek školek může pravice či levice, a o tom, jestli se dětem v dětské skupině dostane také výchovy a kvalitní stravy. Že fakticky likvidují stovky fungujících zařízení, zjevně netušili a někteří tomu dodnes nevěří. Je dobré to vědět a je dobré, že stránky www.psp.cz nám umožňují si v té zodpovědnosti udělat jasno.

Aktualizace 25. 7. Dobrá zpráva na konec. Senát jednal o zákonu ve čtvrtek 24. července a po dlouhé debatě ho vrátil Sněmovně. A to i s doplňujícím návrhem, který upřesňuje, kdo musí být registrován, a zároveň zavádí tuto registraci jako dobrovolnou. Pro bylo 46 senátorů z přítomných 51. Takže už je jen na ministryni Marksové, aby pozměňovací návrh podpořila, a na poslancích a poslankyních, aby napodruhé schválili zákon v podobě, kdy pomůže rodičům a dětem a nebude zbytečně škodit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].