Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Volby prezidenta

Jak rozumět ČSSD podporující Zemana

Sociálním demokratům by mělo být jedno, co znamená Zeman pro jejich stranu, měli by myslet na společnost

Že vy spíš myslíte jen na útroby partaje? • Autor: Milan Jaroš
Že vy spíš myslíte jen na útroby partaje? • Autor: Milan Jaroš

Sociální demokracie podporuje na Hrad kandidáta Miloše Zemana. Podporuje ho s alibistickým distancem, jak lze vyčíst z formulace výzvy voličům, aby „zvážili podporu“ Zemanovi. Kdyby byla sociální demokracie upřímná, nebo alespoň její větší část a určitě její předseda Bohuslav Sobotka, tak by tu větu museli doříct: „Doporučujeme vám zvážit podporu Miloše Zemana, ale věnujte tomu zvažování tak dvacet vteřin a pak to jděte hodit Schwarzenbergovi.“

Upřímný byl Bohuslav Sobotka v dobách, kdy říkal, že Zeman na Hradě by vrátil zemi do někdejšího marasmu, od kterého se Sobotkova nová a moderní levice distancuje a nevzpomíná na něj ráda. Dnes ČSSD svým doporučením voličům vzkazuje: volte Bamberg, Olovo, Štiřín, Šloufa, estébácké metody. Protože to všechno je výplod politiky a morálky Miloše Zemana a Bohuslav Sobotka to ví.

Není těžké pochopit, proč to dělá, všechno je to známo. Zeman mu v posledních letech dost zatopil, odčerpává mu ve volbách se svým sdružením o jedné figuře voliče, a na Hradě by měl spoustu příležitostí, jak ČSSD škodit. Zvlášť pokud se naplní Sobotkova ambice a bude stavět vládu.

Ale podlézavost do foroty není hlavní důvod doporučení ČSSD volit Zemana. Hlavním důvodem je ta v poslední době poklidně dřímající skupinka zemanovců uvnitř ČSSD, která by se mohla probrat a zase, jako před posledním sjezdem ČSSD, začít dělit stranu. Pokud bude argumentačně sehraná, téma ikony Zemana by mohlo zase začít ve straně rezonovat a rozdělovat ji. K tomu všemu na jaře bude volební sjezd. Připomeňme, že na tom posledním na něm Sobotka vyhrál před zemanovcem Haškem jen o pár hlasů.

Sobotka, šéf strany, která je tu připravena spravovat společnost, tedy místo na odpovědnost k té společnosti myslí jen na útroby partaje a svou pozici v ní. Stěží by mohl doporučit na Hrad Schwarzenberga - ministra vlády, kterou se chystá ve čtvrtek opět ve sněmovně shazovat vyjadřováním nedůvěry. Stačilo by však samozřejmě nedoporučit nikoho a nechat to plně na voličích.

Zablokované myšlení lidí, kteří jsou v politice tak dlouho, že zapomněli, proč tu je, se koneckonců částečně projevilo i u bývalého premiéra Vladimíra Špidly. Hlasitě sice nesouhlasil s prozemanovským doporučením ČSSD, neargumentoval však pro společnost nebezpečnými rysy svého někdejšího stranického předsedy Zemana. V rozhovoru pro Týden.cz argumentoval strategií: Zeman bude stejně z Hradu levici škodit a Schwarzenberg je pro sociální demokraty na Hradě výhodnější soupeř.

Takže tu zbyl Jiří Dienstbier. Muž, kterého ČSSD poslala jako kandidáta na prezidenta do volební kampaně, v níž opakovaně varoval, že Zeman je čisté zlo a hlava mafie. „Jistě že na tom trvám, nic se nezměnilo. Miloš Zeman není pro tuto zemi dobrá volba,“ říká Jiří Dienstbier dál poté, kdy v prvním kole vypadl a jeho strana doporučila lidem na Hrad právě ono čisté zlo.

dientsbier jaros • Autor: Respekt
dientsbier jaros • Autor: Respekt

Za pár dní bude prezident zvolen a pomalu začne příprava na volby do sněmovny, na volbu premiéra.

Co by před nimi nemělo zapadat prachem? Že Sobotkova moderní ČSSD volí Olovo a Štiřín. A pro ČSSD: Že Bohuslav Sobotka je mimořádně slabý lídr, když tohle společnosti udělá ze strachu z dřímající skupiny v Lidovém domě. Ale že tu ještě mají toho Dienstbiera.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].