Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vidlemi

Prezident a prezident

Prezident republiky Václav Klaus pozval na Hrad policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Důvody schůzky oficiálně nesděleny, ale existují jen dvě možnosti. Buď bude prezident republiky přemlouvat policejního prezidenta, aby odešel, nebo aby zůstal.

Těžko odhadnout, která varianta je pravděpodobnější. Když bude Oldřich Martinů tvrdošíjně trvat na svém postu, ze kterého není odvolatelný, vnese tím ještě větší zmatek do policie a trochu více zakalí neshody ve vládní koalici.

Odstoupení policejního prezidenta požaduje ministr vnitra Radek John. Petr Nečas netrvá na tom, aby Martinů ve funkci setrval. Tak proč se chlapi nedohodnou a nedají policejnímu prezidentovi slušnou nabídku? Proč se hádají, scházejí se kvůli tmu mezi čtyřma očima a proč do hry vstupuje prezident republiky, kterému jsou vnitřní bezpečnostní problémy a především korupce úplně ukradené?

Za prvé. Premiér Nečas chce nahradit Martinů skutečnou osobností, která vezme část boje proti korupci a dalším závažným zločinům na svá bedra. Takovou osobnost zatím Radek John premiérovi, který musí nového šéfa policie spolujmenovat, nenabídl.

Za druhé. Trochu pozdě, ale přece, došlo ministrovi vnitra Johnovi, že Martinů je skutečně neudržitelná figura. Že s ním v zádech boj proti korupci – tolik deklarovaný Věcmi veřejnými i jím samotným – nevyhraje.

Martinů ale teprve potom, co jej ministr vyzval k odchodu, projevil odvahu, kterou měl ovšem projevovat celou dobu, co je ve funkci. Vyřídil ministrovi: nekecejte mi do toho. Co uděláte, když se vzepřu? Odvolat mě nemůžete. Místo toho, aby tuto kouzelnou formulku využíval dříve, Martinů ministrům roky sloužil v jejich mocenských zájmech a přišpendloval si na hruď nová a nová vyznamenání. Třeba i od hasičů.

Co s tím vším Klaus? Je mu jedno, kdo je policejním prezidentem. Ale čím rozhádanější bude vládní koalice, tím větší moc prezident Klaus získá, tím víc se bude moci plést do vládních věcí, do kterých mu plést se nenáleží. Tož tipuju tři ku jedné, že Klaus prezidenta Martinů ve funkci podrží. Deset ku jedné, že ne. Poměrně slušný kurz na druhou variantu je nabídnut s vírou, že prezident republiky ještě neztratil zcela soudnost. Když už ji ztratil policejní prezident.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].