0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vidlemi20. 1. 20103 minuty

Hazard

Politici připravili smršť novel zákona, který by měl regulovat tuzemský hazard. Svou novelu připravuje vláda, lidovci, sociální demokraté. Faktem ale je, že podobných novel bylo za posledních šest let připraveno asi pět nebo šest – už to není moc přehledné – a buď je neschválila sněmovna, Senát, nebo se do Parlamentu vůbec nedostala.

Hazard v Česku je jedno z nejvýnosnějších odvětví. Loni se v něm oficiálně otočilo na sto třicet miliard korun, neoficiálně minimálně o padesát procent více. Příjmy nejsou přiliš kontrolovatelné. Hazard přináší možnost obrovské korupce, praní špinavých peněz, daňové úniky, zločinné podnikání bez možnosti odhalení a také závislost několika desítek tisíc gamblerů. Má mnoho tváří.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nejrozšířenější jsou stále klasické hrací automaty. V Česku je jich tak šedesát tisíc. Je to jediný hazard, do jehož provozování mají právo mluvit města. Jenže proti hernám ve svých ulicích překvapivě protestuje jen malá část z nich, řádově stovky. Zbytek starostů a zastupitelstev se odvolává na nezbytné příjmy do obecní pokladny. Velmi pravděpodobně jdou ale peníze z heren někdy do kapes regionálních politiků, kteří se na provozu heren skrytě podílejí.

Několik let u nás fungují videoterminály. Modernější obdoba hracích automatů, na nichž se dá prohrát více peněz a mnohem rychleji než na hracích automatech. Videoterminály povoluje ministerstvo financí, ostatně jako zbývající formy hazardu. Pro slušné obce je to problém: vyženou z města hrací automaty a hazard se tam vrátí prostřednictvím videoterminálů. Příjmy obou druhů hazardu jsou prakticky nekontrolovatelné a odvody často končí v obecně prospěšných společnostech, které jsou s hernami propojeny. Úžasný pocit platit „daně“ do vlastní kapsy.

Nebo kursové sázení: prudce se rozšiřuje jeho čerstvě povolená internetová verze. Třicet procent sázek přichází prostřednictvím sítě. Můžete hrát, aniž vstanete z postele. Výše příjmů je pak stejně nekontrolovatelná.

Kamenná kasina jsou v Česku rájem pro praní špinavých peněz. Jednu z největších sítí vlastní rodina Kočkových, přesněji řečeno jejich příbuzný. Pokud jsou tedy Kočkové hlavou organizovaného zločinu v Česku, mají dokonalou možnost proprat peníze. Kasina vlastní firmy spojené s ruskými mafiemi a bude to horší, protože po Putinově prudkém omezení hazardu v Rusku přechází část tamních podnikatelů do – pro hazard nejliberálnější unijní země – Česka.

Zjednodušeně řečeno, provozovatelé hazardu mají obrovské příjmy, jejich danění je prakticky nulové, zbývá tedy dost peněz na úplatky pro ty, co rozhodují. Byl by to zázrak, kdyby některá z navrhovaných regulací hazardu prošla. Zřejmě však dopadnou jako jejich předchůdci – zamítnuto. Před volbami by byla škoda zbavit se příjmů, kampaň bude nákladná a každá koruna dobrá.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].