Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vaše dopisy

Sochař proti systému

RESPEKT 33/2010

Osobně mi vadí označení sochař pro ozvláštňovače galerií či jiných prostor. Panu Vitvarovi se pod pojem sochařství hravě vejde malování, cákání barvy, vyklízení chatrčí, pletení šály, prorážení otvorů. Bylo by zajímavé zvědět, co vlastně pro něho pod sochařství nespadá. Někde tu hranici mít musí. Autor článku nevzbuzuje ani stín podezření, že by věděl o polemice, co je ještě sochařství, započaté Palcrem v 80. letech či publikováním článku Rosalind Krauss v 90. letech v Konzervě na hudbu, nebo znal Rezkův text Socha a hmat. To, co mu napovídají umělci sami o sobě, by si měl prověřovat, protože se zvláště dnes jedná většinou o fikci. Langova činnost se dá charakterizovat jako svaté kutilství a sošnosti žádné jeho dílo nedosahuje. Nevystudoval sochařství, ale intermediální obor. Takových jako on jsou v Čechách stovky a v Evropě tisíce a za desítky let své činnosti si ještě ani nevyjasnili, co vlastně dělají, ačkoli i zde existuje výjimka, která sama sebe nazývá vizuálním umělcem.

Nejsem v Respektu zvyklý na texty bez vyjádření napadených stran. A tak, i když se o dění na akademii moc nezajímám, jsem se místo pana Vitvara vydal za kritizovaným rektorem, abych o věci získal plastičtější obraz. Zjistil jsem toto: Nynější rektor Kotalík měl obměnu pedagogů písemně již ve volebním plánu, což mu bylo upřeno. Přivést na školu Pospiszyla, Urbana a Rezka měl také v plánu již v předvolební diskusi v roce 2009, což mu opět pan Vitvar upřel. Už na škole jsou. Na AVU také vzbudila údiv věta, že Lang pomohl prosadit vznik ateliéru hostujícího pedagoga. Bylo mi ovšem sděleno, že pan Lang je v atakování systému velmi úspěšný, neboť se nejdřív „nechal zvolit do senátu“ a krátce potom se bez konkurzu nechal zaměstnat jako asistent.

Mimo jiné už první věta Vitvarova článku je nesmysl. V letech 1990–1991 postihl akademii nevídaný výron tvůrčí energie, který se už nikdy nebude opakovat. Poté Knížák utáhl šrouby, což by se mu ale nikdy nepodařilo, kdyby profesoři tak nelpěli na svých postech. Odsouhlasili si totiž konkurzy každé tři roky, aby se k prvnímu dostali po dvaceti letech, jako například Knížák nebo Ševčík. Oni, Beran, Hendrych, Šejn a další, se budou snažit pokračovat a soutěžit o rekord v setrvání na akademii.

Michal Blažek, sochař

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].