0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Editorial7. 7. 20244 minuty

Jak Andrej Babiš nové kamarády našel

Někdy musíte pečlivě hledat výstražná světélka, abyste zachytili, že se blíží něco potenciálně nebezpečného. Andrej Babiš nás ale tentokrát ušetřil pátrání, nad svou hlavou rozsvítil obří blikající neon: Pozor, pozor, pozor! Po úspěšných volbách do Evropského parlamentu se rozhodl ukončit spojenectví s tradičními partnery a vybral si sbírku autoritářů, radikálů, proruských uskupení a lidí, kteří jezdí na srazy neonacistů a antisemitů. Vyslat takto jasnou zprávu rok před parlamentními volbami není úplně obvyklé. Teď už víme, jakou zemi a jakou Evropu chce. Otázkou zůstává, kolik lidí na to uslyší.

Nastolenou trajektorii jsme mohli vidět od prezidentských voleb. Babiš tehdy prohrál s Petrem Pavlem a bylo patrné, že zvažuje, jak dál. Má zůstat v politice? Pro nikoho není příjemné sledovat, že se proti němu spojí tak obrovské množství voličů. Pokud tedy v politice zůstane, kudy jít? Ze všech vystoupení vyzařovalo, že interpretace byla přímočará – musí si jít pro hlasy té části veřejnosti, která je nejvíc rozčilená. A mnohdy i oprávněně, protože se jim díky inflaci (rostoucí už za Babišovy vlády, ale kdo si to dnes pamatuje) zhoršila životní úroveň. Je ale jedno, co přesně vede k onomu rozčilení, všechno se hodí. Nechuť k Ukrajincům, liberálům, genderu, green dealu… vše je Babiš ochoten absorbovat. Vznikla tak komora hněvu. Nicméně šéf ANO se stále musel držet trochu zpátky, protože nemalá část jeho voličů nechce protiukrajinskou rétoriku a opouštět západní svazky v Evropě. To ale pro Babiše evidentně skončilo evropskými volbami.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Úspěch Přísahy a Motoristů, stejně jako Stačilo! Kateřiny Konečné Babišovi ukázal, že rozčilených voličů je tu více než dost. Jde jen o to, kdo je osloví. Ohlas nových projektů ale také naznačil, že je třeba přitvrdit.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc