Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Svět s napětím sleduje, co bude s wagnerovci po nepovedené vzpouře

Autor: Profimedia
Autor: Profimedia

Osud šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina v posledních týdnech připomíná film, ve kterém se vrší zásadní dějové kotrmelce. Je to ale spíše špatný film: publikum totiž ztrácí povědomí o tom, co se tady odehrává. V poslední červnovou sobotu dopoledne stál velitel soukromé žoldnéřské armády v čele ozbrojeného povstání táhnoucího na Moskvu. O pár hodin později se jeho muži zastavili a mluvčí Kremlu oznámil, že po dohodě zprostředkované prezidentem Aljaksandrem Lukašenkou se povstalci i s velitelem přesunou do Běloruska. Nebylo jasné, zda Putinův režim Prigožina posílá do vyhnanství, nebo zda si s ním Kreml pouze neví rady a hledá nouzový únik ze zoufalé situace. Putinův režim totiž Prigožinovi navzdory jeho provinění nabídl na místní poměry velkorysý únik: nejenže směl se svými bojovníky odejít do Běloruska, ale ruské úřady ho zároveň zprostily obvinění ze zrady, za kterou mu hrozil trest smrti. Dva týdny po Prigožinově neúspěšném povstání se nicméně zdá, že se vše odvíjí jinak, než jak bylo deklarováno. A další osud velitele i jeho žoldnéřů lze jen těžko odhadovat.

Jisté je, že v neděli 25. června, tedy bezprostředně po dojednání příměří s Putinovým režimem, se Prigožin nacházel v Rostově na Donu, kde jeho povstání začalo. Videozáběry zachycující usmívajícího se velitele ozbrojenců, jak z auta kyne obyvatelům města, jsou však posledním „důkazním“ materiálem o jeho pohybu. Podle dohody se měl Prigožin s částí svých mužů přesunout do Běloruska, kde jim Lukašenka připravil k užívání bývalý vojenský tábor nedaleko Minsku, jeho ozbrojenci ale také mohli přijmout Putinovu nabídku a nechat se zapsat do oficiální ruské armády. Z dostupných informací se zdá, že k vytvoření vojenského tábora skutečně došlo, do běloruského exilu však zatím nejspíš neodešel ani Prigožin, ani jeho muži.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.