Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Uklizeno až do smrti

Hned jak se ráno probudíte, dejte se do úklidu. Nenošené oblečení, nečtené knížky, sbírka památečních magnetek a fotky, u kterých už moc nevíte, kdo na nich vlastně je. Vytřídit, vyhodit. Je to těžké a trochu smutné. Ale ještě smutnější by bylo, kdyby to museli dělat vaši nejbližší, až zemřete. Takhle se na domácí nepořádek dívá metoda zvaná životní úklid. A jestli vám to sousloví přijde chmurné, porovnejte ho s originálem. Původně je to döstädning čili předsmrtný úklid.

Ale jinak je to trend převážně radostný, který má naopak chmury rozptýlit a přinést do duše klid. Vymyslela ho Švédka Margareta Magnusson, které je letos osmdesát devět let. Už před časem napsala knihu Gentle Art of Swedish Death Cleaning. Česky vyšla pod názvem Životní úklid a s podtitulem Do hrobu si ten nepořádek přece nevezmete, což dobře vystihuje její filozofii. Nechat tu po sobě svým potomkům hromadu krámů, která naplní skříňovou avii, přece není cílem života. Proto je lepší si uklidit už teď – a čím dříve, tím lépe, ať si člověk ten pořádek užije ještě za života. Kdo chce vědět více, knížka je stále v prodeji a teď podle ní vznikla televizní show na Peacock.tv, která nejspíš do Česka rovněž dorazí.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.