Tvář války, která Česko po ruské invazi na Ukrajinu čeká, a jak se jí postavit. To bylo téma, o němž debatovali politici a šéfové bezpečnostních institucí na posledním zasedání Bezpečnostní rady státu. Necháme-li zatím stranou ruský přímý vojenský útok, který je v tuto chvíli považován experty za spíše nepravděpodobný, hrozí Česku ze strany ruského diktátorského režimu zesílení přípravné války „jinými prostředky“. Za hlavní bezpečnostní rizika jsou proto teď považovány dezinformace, kybernetické útoky, strategické ruské investice v Česku a případná závislost české armády na ruských zbraních. Jsou to ničivé hrozby, i když jejich dopad není ani zdaleka tak hmatatelný, jako když vystřelená raketa utrhne střechu pražského hlavního nádraží.

České letouny pro ruské speciální síly

Experti z Bezpečnostní rady státu (BRS) se shodují v tom, že možný Putinův útok na Česko nebudou provázet rakety, ale počítačové viry. Ty by mohly ochromit – jak v pátek varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) – chod úřadů, nemocniční péči, mohly by cílit na jaderné elektrárny nebo ministerstva. Zatím jsme v tomto ohledu zažili jen zkoušky v podobě například ochromení benešovské nemocnice, ale podle BRS je podobný útok velkého rozsahu možný a od Ruska očekávatelný.

Součástí ruské armády je totiž podle zpravodajských služeb i několik jednotek specializovaných na kybernetickou válku. Ta má mnoho podob. Třeba v půli února zaútočili hackeři na ukrajinské…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3063

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte