British Prime Minister Liz Truss announces her resignation, outside Number 10 Downing Street, London
Liz Truss oznamuje rezignaci • Autor: REUTERS

Británie, především její Konzervativní strana a odstupující premiérka Liz Truss, je v těchto dnech světu pro smích. Země vyměnila neseriózního premiéra Borise Johnsona, provázeného skandály, lhaním a vyšetřováním policie, za neschopnou premiérku, která byla donucena ohlásit rezignaci po pouhých pětačtyřiceti dnech vládnutí. Konzervativci se teď snaží vytáhnout z klobouku již pátého premiéra od chvíle, kdy si odhlasovali odchod z Evropské unie. Možnost brát je vážně dost kazí skutečnost, že jejich členská základna by podle průzkumů opět zvolila do čela země Borise Johnsona, a ten o kandidatuře skutečně uvažuje.

Kariéru Liz Truss ukončily finanční trhy, které se vzbouřily proti jejímu ekonomickému plánu. Nebyla to drobnost – zjednodušující úvaha, že daňové úlevy rozpumpují ekonomické oživení, byla ve skutečnosti ztělesněním snu ideologického křídla strany, jež vyzvedlo Liz Truss k moci. Jedná se o představu Británie jako jakéhosi Singapuru nad Temží, dynamické, podnikání nakloněné země, osvobozené od zbytečných regulí, daní a dalších vládních zásahů. Právě tento sen byl elitní intelektuální vizí, jež stála za brexitem. Teď mu mohou britští libertariáni věnovat tak maximálně tichou vzpomínku.

Důvod je srozumitelný, vláda se nenamáhala vysvětlit, jak výpadek příjmů po daňových škrtech vyrovná. Výdaje rozpočtu jsou přitom enormní, již dříve zadlužená Británie se propadla ještě hlouběji do červených čísel…

1_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte