michopulu

Koukám oknem do zahrady. Neschnoucí kapky na okně a teploměr ledabyle atakující 10 stupňů mi říkají, že letos se mám vzdát naděje na indiánské léto na své rajčatové plantážičce a že to bylo pro tento rok vše. Takové počasí rajčatům ničím nepřipomíná suché teplo Jižní Ameriky, odkud pocházejí, a tak s pomocí milosrdných plísní raději zaniknou. V duchu se s tím smiřuji, ale taky vím, že tahle sezona byla grandiózní a je potřeba to tak brát. Co mě naučila? Dovolím si malé shrnutí, protože i čtenáři snad může být k užitku.

Listy zaštipovat, květy potřásat

Především, byla to sezona Instagramu a TikToku mezi záhony. Algoritmy velmi rychle poznaly, co mi běží hlavou, a vedle zábavných videí na téma chov slepic mě začaly bombardovat zahradnickým know-how. V jednu chvíli dokonce úplně utichl u mě obvyklý proud jídel a restaurací a displej totálně zezelenal (jen s občasným zakvokáním). Po letech pomalého zlepšovaní metodou pokus omyl jsem se díky tomu zdokonalila v péči o rostlinu a získala jistotu v práci s nůžkami – zaštipování, zkracování výhonů a odstraňování listů. Potřásala jsem květy k urychlení opylování, jako to dělali v reels tiktokoví hrdinové s podkresem hitů Harryho Stylese. Když si vzpomenu, jak můj otec měsíce luštil lupou jedno číslo časopisu Zahrádkář, musím se usmát.

Rostliny jsem navíc zakládala do půdy prohnojené slepičím trusem z našeho komunitního chovu. Ne přímo. Hnůj se musí nejprve nechat vykvasit. Ukázalo se, že rajčata to považují za jídlo bohů…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte