62_TIP4
David Grossman: Život si se mnou zahrává

Chorvatské ostrovy Krk či Rab s plážemi a šuměním borovic jsou ztělesněním odpočinku. Goli otok, Pustý ostrov, je však symbolem utrpení zrozeného ze zpolitizovaného národního fanatismu. Do pracovního lágru zde zavírali od přelomu padesátých let ustašovce a fašisty, ale také stalinisty i (domnělé) odpůrce Titova režimu.  A právě sem umístil izraelský spisovatel David Grossman svůj nejnovější román Život si se mnou zahrává, s jehož anglickým překladem se letos dostal do širší nominace na mezinárodní Man Bookerovu cenu; tu získal už za knihu Přijde kůň do baru (2014, česky 2018).

Jedním z klíčů k jeho textům je přistoupení na hru se žánry. Hned s několika experimentoval ve složitě konstruovaném románu Viz LÁSKA (1986, česky 1996), který proměnil přístup k holokaustu v izraelské literatuře. Ve zmíněném románu Přijde kůň do baru se inspiroval výstupy stand-up komiků. Tentokrát se rozhodl pro filmový skript. Příběh lásky a utrpení tří generací žen z chorvatsko-izraelské rodiny na pozadí událostí 20. století vnímáme očima filmařky Gili. Když nestojí za kamerou, drží sešit a zapisuje si vše, co vidí, slyší, i co jen tuší.

Grossmanův text je skriptem přetaveným do literatury, chybí v něm však členění do obrazů či kapitol: zbyl intenzivní tok hustého textu, který se proplétá mezi časovými obdobími i mezi první a třetí osobou. Čtenář se místy orientuje jen díky různým fontům a často tápe, ale účinně to rezonuje s námětem. Tedy volbou mezi…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte