FILE PHOTO: A photo of Al Qaeda leader Ayman al-Zawahiri is seen in this still image taken from a…
Po letech jej dostihl trest. (Zavahrí) • Autor: via REUTERS

A tak Zavahrí nařídil, aby mého odsouzeného kamaráda dovedli do jeho kanceláře. Chlapce tedy přivlekli a Zavahrí ho střelil do hlavy,“ vzpomíná v knize Growing Up bin Laden (česky jako Tajný život Usámy bin Ládina) na svou teenagerskou zkušenost s teroristou egyptského původu Zavahrím jeden z bin Ládinových synů. Stalo se to v první polovině devadesátých let v Súdánu. Zavražděného chlapce znásilnili Zavahrího bojovníci, k činu se ale nepřiznali a na mladíka padlo podezření z homosexuálního styku, který je v komunitě radikálních muslimů nepřijatelný. I pod tíhou svědectví v chlapcův prospěch Zavahrí odmítl připustit, že se mladík „neprovinil“.

V neděli 31. července zabily Ajmána Zavahrího v Kábulu dvě střely Hellfire vystřelené z amerického dronu. Někdejšího egyptského lékaře, masového vraha a jednoho z nejhledanějších teroristů světa, který spolu s Usámou bin Ládinem naplánoval nejen útoky z 11. září 2001, ale také teroristické akce proti americkým ambasádám v Africe a napadení lodi USS Cole, tak po letech dostihl trest.

Americké rakety zastihly Zavahrího ve chvílích odpočinku na balkoně domu v luxusní kábulské čtvrti Šerpur, v němž bydlel. Evidentně tu žil se svolením současných vůdců Afghánistánu z hnutí Tálibán – a právě to je na likvidaci Usámova nástupce v čele teroristické sítě al-Káida nejpřekvapivější. „Tím, že hostil a ukrýval vůdce al-Káidy v Kábulu, Tálibán hrubě porušil dohodu z Dauhá i opakovaná ujištění světu, že…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 933

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte