Václav HAVEL prezident Michael ŽANTOVSKÝ mluvčí
Ještě stále pod jednou střechou. Už to ale dlouho trvat nebude. (Václav Havel s tiskovým mluvčím Michaelem Žantovským při Dni otevřených dveří na Pražském hradě, 1992) • Autor: ČTK

Je úterý, 23. leden 1990 a před poslance Federálního shromáždění předstupuje prezident Václav Havel. V čele státu je teprve krátce; byl zvolen před necelým měsícem, 29. prosince 1989. Na programu je návrh ústavního zákona o rekonstrukci zastupitelských sborů, jenž má usnadnit odstranění komunistických poslanců a jejich nahrazení lidmi z Občanského fóra a Veřejnosti proti násilí. Hlava státu využívá zákonodárného práva kdykoli, pokud pocítí tuto potřebu, promluvit k poslancům, a přichází, k překvapení všech, ne s projevem k projednávanému návrhu, ale s vlastní politickou iniciativou. Nicméně tím obchází jednací řád sněmovny a požadavek, který chce přednést, s nikým z předsednictva, výborů či klubů nepředjednal. Nejspíš to vnímá jako byrokratickou zbytečnost ve zcela jasné a v podstatě formální záležitosti, na které by v těsně porevoluční společnosti měla panovat shoda: přichází totiž s návrhem vypustit slovo „socialistická“ z názvu Československá socialistická republika. To doplňuje požadavkem na změnu heraldického znaku republiky a změnu názvu Československé lidové armády vypuštěním slova „lidová“.

Návrh k Havlovu překvapení ale nebyl přijat, oficiálně z procedurálních důvodů. Jádrem problému ovšem ve skutečnosti nebylo vypuštění odkazu na socialismus; nespokojeni byli slovenští poslanci, pro které v názvu Československá republika dostatečně nezazníval důraz na slovenskou autonomii.

Začal se tak hledat ten „správný“ název státu, který by vyhovoval všem…

1_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 448

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte