Kulatý stůl a briefing k dostupnému bydlení
Ještě dva roky a bude to. (Marian Jurečka, Ivan Bartoš a iniciátoři nového zákona o dostupném bydlení) • Autor: Matěj Stránský

Jedni ho přirovnávají k yettimu, kterého sice nikdo nikdy pořádně neviděl, ale pořád se o něm mluví. Jiní k červenému hadru, který je lepší před zdejší veřejností raději nevytahovat, a když už, tak leda pod novým jménem.

Řeč je o zákonu o sociálním bydlení, anebo – jak znějí dva nové, údajně přijatelnější názvy – o podpoře v bydlení či o dostupném bydlení. Dva straničtí lídři vládnoucí pětikoalice, pirátský ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a lidovecký ministr práce Marian Jurečka, minulý týden společně představili první pracovní verzi. Do dvou let z ní mají být hotové a platné paragrafy jako „podvozek“ pro slibované vládní řešení sílící bytové krize.

Poradit, nebo se zaručit

Jak naznačuje původní název, smyslem zákona není vyřešit bydlení pro všechny, ale pro sociálně ohrožené vrstvy. Což není oblast, které většinová společnost příliš fandí, proto nejde o nějak populární iniciativu.

Hlavní principiální změnou oproti dnešku je, že stát by se zákonem zavázal systematicky pomáhat lidem, kteří se dostanou s bydlením do problémů nebo jim problémy hrozí. Takových je v Česku podle tvůrců návrhu až milion, velkou část tvoří děti. Na nevyhovující bydlení se pak v jejich životech nabalují další strasti, což ve finále společnost tak jako tak něco stojí. Prvotní pomoc s bydlením se tedy jeví jako rozumný přístup, teď ale stát nic takového negarantuje a vše závisí na vůli a nasazení regionálních politiků a neziskových organizací.

Kdyby chystaný zákon prošel, stát…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1022

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte