Možná vás také překvapilo oznámení českého premiéra, že budeme souhlasit s embargem na ruskou ropu, ale chceme pro sebe dvou- až tříletý odklad. Komentář Petra Fialy (ODS) tehdy přišel po opakovaném apelu z Prahy na „co nejtvrdší“ sankce pro Rusko. Teď jsme o dva týdny dál a nesoulad mezi „co nejtvrdší sankce hned“ a „chceme odklad“ se vyjasňuje.

Evropská komise parametry navrženého embarga zjevně několik zemí zaskočila. Jak sdělily dobře informované zdroje, komise měla avizovat, že zákaz se bude týkat jen ropy přepravované po moři, ne ropovody. Celosvětově se 80–90 procent přepravuje v tankerech a jen zlomek potrubím. V Evropě je to ale obráceně. Vyjednavači za komisi proto tvrdili, že se postihnou jen tankery.

Při zveřejnění embarga se ale ukázalo, že se má týkat také ruské ropy přepravované ropovody. Do návrhu sankcí navíc nebyl zahrnut systém přerozdělení existující ropy mezi státy v případě, že by jí byl nedostatek v Evropě a některým zemím by hrozilo, že přijdou třeba až o 80 procent paliva, protože nemají přístup k jinému než ruskému zdroji.

Co se stalo, že komise zahrnula do embarga i ropovody, přestože její vyjednavači říkali něco jiného? Jako nejpravděpodobnější vysvětlení se zdá, že tým šéfky komise Ursuly von der Leyen tak pookřál ze změny pozice Německa, které najednou oznámilo, že ruskou ropu dokáže nahradit, že na ostatní nehleděl a na poslední chvíli přidal do nového sankčního balíčku embargo se vším všudy. Tuhle verzi potvrdil před víkendem pro…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte