V umění se cena neměří podle materiálu. Nejdražším vydraženým obrazem pocházejícím z 20. století je tak od minulého týdne plátno potištěné ručně kolorovaným sítotiskem metrového formátu, za které v newyorské síni Christie’s kupec utratil (včetně aukční přirážky) 195 milionů dolarů (4,63 miliardy korun). Klíčovou informací je, že plátno s blonďatým, ve tváři přehnaně růžovým portrétem Marilyn Monroe vytvořil Andy Warhol – a hlavně že si ho koupil galerista Larry Gagosian.

Sedmasedmdesátiletý obchodník s uměním začínal kariéru v šedesátých letech, kdy portrét herečky vznikl. O dvacet let později už měl pod křídly své galerie třeba právě Warhola. Úplně stejný obraz, který si nyní koupil, v roce 1986 prodal do švýcarské sbírky sourozenců Ammannových, jež se teď rozprodávala na dobročinné účely. Gagosian nechtěl prozradit, jestli si plátno pořídil pro sebe, nebo pro některého z aktuálních klientů, mezi něž patří investor Steve Cohen nebo obchodník Leonard Lauder. Jisté ale je, že astronomická transakce není výsledkem Gagosianovy lásky k Warholovi, nýbrž k penězům. Je to stejné po celém světě, Česko nevyjímaje.

Podobné nákupy umění se dělají proto, aby na sebe navázaly další obchody. O rekordy tak mezi sebou bojují nejen aukční síně, které tím nahánějí nové klienty, ale i sami galeristé. O Gagosianovi nebylo v posledních letech příliš slyšet, teď ovšem dělá vše proto, aby se vrátil na tržní výsluní. Ve své galerii zavedl transakce v bitcoinech, podepisuje smlouvy s mladými…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1810

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte