Rušno, jaké tady už dlouho nebylo – tak popisují dění na západní diplomatické frontě tamní pozorovatelé či přímí aktéři. Hrozba otevřeného konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem a ruské požadavky na překreslení pořádků ve východní Evropě nastartovaly v klíčových místech na západ od Česka diskuse o tom, jak reagovat. „Západní tábor se mobilizoval,“ komentuje aktuální situaci mimo záznam zahraniční diplomat působící v Bruselu, dodává ale, že zatím není jasné, zda výsledkem této mobilizace bude jednotný postoj napříč západními zeměmi. Rušno je totiž částečně také proto, že spolu komunikuje celá řada států i organizací a sladit společný postoj je náročné.

Právo nad hodnoty

Jednání o situaci vzniklé koncentrací obrovské ruské invazní armády na ukrajinských hranicích běží již několik měsíců, jejich vrcholem ale má být série několika oficiálních schůzek v tomto týdnu. Hned v pondělí se ruští představitelé sejdou v Ženevě se svými protějšky z USA, ve středu v Bruselu s Radou NATO a ve čtvrtek v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Ve výčtu chybí Evropská unie – jak poukazují experti, Rusko ji tradičně nevnímá jako partnera hodného k jednání. „Rusko se s EU bavit nechce. Unie je ve své podstatě nástroj malých států, které Rusko vždy chtělo obcházet a bavit se jeden na jednoho s těmi velkými,“ komentuje to Tomáš Weiss, který se na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy věnuje bezpečnostní politice EU.

Minulý týden do zahraničních médií pronikly…

1_obalka_R2_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R2_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 200

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte