Demonstrators clash with law enforcement officers during a protest in Aktobe
Zničehonic země plná banditů. (Střety v Almaty) • Autor: via REUTERS

Několik desítek mrtvých lidí, stovky zraněných a zatčených. To je výsledek dvou dnů ostrých bojů demonstrantů po celém Kazachstánu s policií a armádou. V ozbrojené střety se změnily poklidné demonstrace, při nichž na počátku minulého týdne lidé protestovali proti (aktuálně) rostoucí ceně paliv a proti (po celou třicetiletou existenci Kazachstánu trvající) obří korupci. Pondělní a úterní ještě víceméně nenásilné demonstrace vystřídal ve středu a čtvrtek tvrdý boj se střelbou a dobýváním vládních budov. V pátek večer se zdálo, že má vláda situaci opět pod kontrolou.

Dosáhla toho nejen s pomocí extrémní tvrdosti, ale i tří tisícovek vojáků z okolních zemí, především z Ruska, které kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev pozval. Ti se, podle oficiálních vyjádření, do žádných střetů s protestujícími nezapojili, hlídali například provoz letiště v největším městě země Almaty. Uplynulý týden každopádně obrátil Střední Asii vzhůru nohama. Ukázalo se, že ve zdánlivě klidném Kazachstánu, v němž je každá opozice v zárodku potlačena, může nečekaně vybuchnout nespokojenost, která tamní režim existenčně ohrožuje. A je také konec s dosavadní kazašskou politikou, která si držela odstup jak od Číny, tak od Ruska. Největší středoasijská země se nyní s velkou pravděpodobností dostane pod mnohem silnější ruský vliv.

Odkud přijeli a proč?

Protesty původně začaly jako ekonomická stížnost. V západní části země, surovinově nejbohatší, ale zároveň jedné z nejchudších, je nejčastějším…

1_obalka_R2_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R2_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte