Kultura

Internetový diktát

Co nás může vymanit z osidel každodennosti a sociálních sítí

Hrdinka (ale klidně i hrdina) žije snadný, samozřejmý život. Jediné existenciální vzrušení a nejistota přichází ze strany médií, technologií a umění – ani ne tak z jejich obsahu, ale spíše z povrchnosti, banálnosti a neuchopitelnosti, s níž se přelévají přes její bytí. Život plyne v těkavé, nervózní nudě. Dokud nepřijde Událost, která odhalí a připomene skutečné hodnoty. Doposud žitá chiméra je odhozena, přichází opravdový Život. Snad. Možná.

Takovou synopsi by v drobných obměnách šlo napsat ke spoustě románových klasik. Nakonec pocit, že jsme všichni občas cizinci ve vlastním životě a čekáme na vysvobození, je v moderních společnostech jednou z mála univerzálně sdílených emočních konstant. V nervózním očekávání setrvává paní Bovaryová, Kafkovi unylí hrdinové i Holden Caulfield: je to příběh, který prožíváme i vyprávíme znovu a znovu, jelikož život tak nějak pořád nechce dávat smysl.

Každá nová variace je přitom dána také specifiky doby svého vzniku a generační zkušeností. Když tedy začaly život ve velké míře formovat i vyprávět sociální sítě, když se z informací stal chaos na internetu, dalo se rovněž očekávat, že se tato zkušenost i estetika promítnou v literatuře. Nejde přitom ani tak o díla o internetu a nových médiích – i když uzávorkujeme sci-fi a kyberpunkovou produkci, zbude z posledních dekád dost autorů a knih, v nichž hrají nové komunikační technologie hlavní roli. Pointa je v tom, že pro každodenní život už internet ve své všudypřítomnosti a všežravosti…

1_obalka_R2_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R2_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte