29A_jaros
Premiér Petr Fiala • Autor: Milan Jaroš

Vzpomínka na poslední dubnovou středu vyvolává na tváři Heleny Horské – ekonomky a poradkyně premiéra Petra Fialy – ještě o týden později trochu hořký úsměv. V onen den totiž vláda oznámila úmysl vytvořit jednorázovou sociální dávku, pro kterou se v médiích rychle vžil název „Fialova pětitisícovka“. Horskou vládní rozhodnutí přivedlo do trochu trapné situace: Jako premiérova poradkyně musela opatření obhajovat před novináři, kteří jí vzápětí telefonovali, ačkoli k němu jako ekonomka měla sama velké výhrady.

Jak název napovídá, jádrem dávky je částka pět tisíc korun, kterou má dostat každá rodina s ročním příjmem do milionu korun, a to za každé dítě v domácnosti, což má lidem pomoci zvládnout rekordně rostoucí ceny potravin a energií. Horské vadilo to, co kritizovali i další odborníci, totiž že do ročního milionového příjmu se v Česku vejde většina rodin. Když pětitisícovku dostane skoro každý, její smysl, tedy pomáhat té zranitelnější části společnosti, se úplně vytratí. A naopak se vkrádá dojem, že jde o nezodpovědné rozhazování tolik vyčítané předchozí vládě Andreje Babiše.

Tým premiérových poradců, jehož členem je i Horská, vládě podobnou dávku doporučoval, radil však, aby byl strop pro její získání nižší a finanční injekce naopak vyšší. Tak aby se pomoc dostala k těm opravdu potřebným. „Ale že to bude milion, to s námi nikdo nekonzultoval. Vypadali jsme pak trochu hloupě,“ kroutí hlavou Horská. K dojmu uspěchaného, nekoncepčního rozhodnutí přispělo i to, že ministr…

1_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte