Trostjanec, zničený dům, trosky, bombardování, invaze, válka
Příběh pokračuje. Trosťanec znovudobytý ukrajinskou armádou, 28. března 2022) • Autor: ČTK

Relativně krátká, ale krvavá válka na Ukrajině vstupuje do své čtvrté fáze. Během první se Rusko pokoušelo v průběhu třídenní kampaně svrhnout vládu Volodymyra Zelenského. Ve druhé se snažilo obsadit s pomocí těžké techniky zemi, nebo alespoň její východní část včetně Kyjeva. Ve třetí Rusko po porážce stáhlo své otřesené jednotky ze severu a začalo je shromažďovat pro změnu na jihu a jihovýchodě země. Teď začíná čtvrtá a možná rozhodující etapa.

Pro ty z nás, kteří se narodili po druhé světové válce, se jedná o nejdůležitější konflikt, jaký jsme zažili. Na jeho výsledku závisí budoucí stabilita Evropy i její prosperita. Zachová-li si Ukrajina svobodu a udrží integritu svého území, podaří se ponížené Rusko vykázat do příslušných mezí. V opačném případě vzroste pravděpodobnost konfliktu mezi Ruskem a NATO, stejně jako možnost, že bude Rusko intervenovat i v jiných oblastech na své západní a jižní periferii. Ruské vítězství by povzbudilo Čínu, která chladnokrevně pozoruje a posuzuje vliv i vojenské možnosti Západu, porážka Ruska by naopak Peking nasměrovala k větší obezřetnosti. Brutalita ruské agrese, provázená neomaleným lhaním, ohrozila i to, co zbývá ze světového řádu a norem mezinárodního chování. Pokud Rusku jeho činy přinesou ponížení na bojišti a ekonomický chaos na domácí půdě, bude možné pravidla do jisté míry obnovit. Pokud se naopak Putinově vládě její postup vyplatí, může obnova trvat generaci, ne-li déle.

Na vzájemné výčitky bude ještě času dost. Německo…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte