William Willett
Dlouhé letní světlé večery ocení každý. (William Willett) • Autor: Getty Images

Není to ani měsíc, kdy se nám na chytrých telefonech i kuchyňských sporácích posunul v noci čas o hodinu dopředu a Česko – stejně jako řada dalších zemí – přešlo na letní čas. Médii, podobně jako každý rok v tomto období (a pak znovu na podzim, kdy se čas vrátí do „normálu“), proběhla debata, zda je toto umělé posouvání hodinových ručiček vůbec potřeba.

„Standardní čas není nic zvláštního: je zkrátka přirozený. Proč by nemohl být stálý?“ ptal se The Atlantic v březnu tohoto roku v textu nazvaném Letní čas je past. Tato „past“ sklapla poprvé 14. dubna 1916 ve Švédsku, aby v ten samý měsíc sklapla ještě v Německu a o necelé tři týdny poté také ve Velké Británii: v zemi, kde pobýval pravděpodobně největší průkopník zavedení letního času té doby – muž jménem William Willett.

Ten v eseji Plýtvání denním světlem vydaném v roce 1907 navrhl, aby se vždy v dubnu postupně přidalo čtyřikrát dvacet minut a to samé – jen opačně – se zopakovalo v září. O dva roky dříve si totiž při ranní projížďce na koni všiml, že lidé mají zatažené závěsy, aby jim do ložnic neproudilo denní světlo. Proč tedy čas neposunout a nevyužít denního světla naplno? „Ti, kdo pluli po moři, si vzpomenou, jak jednoduše se přizpůsobili častým změnám času na lodi. Prostě si nastavili hodinky a rychle zapomněli, že k tolika změnám času vůbec došlo,“ argumentoval Willett. „A pokud je to možné den co den na moři, proč by nebylo možné něco podobného na souši?“ ptá se.

Esej v době publikování podpořila řada…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

František Trojan

redaktor, fokus

trojan (kopie)

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte