Americký prezident Joe Biden nazval Putina válečným zločincem. Je Putin válečným zločincem?“ zeptali se novináři Olafa Scholze. „Všichni jsme zajedno: Tato válka porušuje všechna pravidla. Je to zločin. Je to Putinova válka,“ odpověděl kancléř v rozhovoru s týdeníkem Die Zeit a úplně stejně se přímému označení Putina za zločince vyhnul i v televizi ARD.

Kdo německou politiku sleduje, toho to nepřekvapuje. Nepočítá s tím, že z úst tamního kancléře zazní ostrá či velká slova. Politická rétorika je v Německu korektní, citáty a rozhovory do novin podléhají přísné autorizaci, voliči to oceňují. Tuto rétoriku ale nyní, v čase návratu války do Evropy, víc než jindy sledují i občané jiných zemí – a kontrast opatrnosti se zkázou v Mariupolu vede k rozčarování. Zvlášť když opatrná nejsou jen slova, ale i činy.

Před ruskou invazí Německo brzdilo debatu o vývozu zbraní Ukrajině, po invazi brzdilo vylučování ruských bank z platebního systému SWIFT a teď brzdí zavedení embarga na dovoz ropy a plynu do Evropy. „Sankce jsou jedna věc, ale ne všechno (co dělám – pozn. red.). Každý den jsem zaměstnán tím, abych se staral o to, že jednota NATO, Evropské unie a velkých hospodářských mocností G7 zůstane pohromadě. Naše jednota je naší silou. O to nyní jde,“ odpověděl Scholz v citovaném rozhovoru na kritickou námitku, že Německo pořád říká, co vše na podporu Ukrajinu udělat nejde. Na následný dotaz, kdy tak jako středoevropští premiéři pojede do Kyjeva, odpověděl, že už…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1665

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte