Farmář hledá ženu. Žije v zapadlém koutě nějakého zapadákova. Stává v pět. Na dovolenou nejezdí, přes gauč má deku, aby ho nezablátil, a k tomu nábytkovou stěnu po mamce. A mamka nebude daleko. Diví se snad farmář, že se sem holky nehrnou? Ani snad nediví, ale bavit se o tom rozhodně nehodlá.

A přitom má jeho problém jednoduché řešení. A to je akvaponie. Toto spojení hydroponického pěstování zeleniny a chovu ryb je totiž produkce potravin budoucnosti. Čistá, inteligentní, atraktivní – i pro ženy. To by si s nějakou akvaponickou farmářkou žil.

Ale jak to tomu paličákovi vysvětlit? Akvaponie je kompozitum slov akvakultura a hydroponie. Jenže už po téhle větě se farmář zvedne a jde radši podojit kozy. Těm rozumí a ony rozumí jemu. Každopádně hydroponie je pěstování rostlin bez hlíny, vše potřebné jim dodává živný roztok. Akvakultura je cílený a řízený chov ryb. Má různé podoby – mohou to být třeboňské rybníky nebo klece v páchnoucí zátoce někde v Číně, kde ryby zvolna otravují oceán svými výkaly. Anebo čistá a prostorná nádrž. Kde výkaly jsou to nejlepší. Záruka dobré úrody. Něco jako hnojiště na dvoře. Tomu by snad mohl sedlák rozumět.

Spojením akvakultury a hydroponie vznikla akvaponie. V nádrži se chovají ryby – a právě jejich výkaly bohaté na dusík, které by jinak otravovaly vodu, se využijí jako živný roztok pro rostliny. Už není potřeba žádná podezřelá hydroponická chemikálie z lahvičky. Rostliny dostanou vodu od ryb, odeberou živiny a čistá voda se vrací rybám.…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1333

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte