Chvíli to znělo jako ultimátum, po kterém Rusko zavře plynové kohouty. Anebo jako poslední kapka, po níž Evropa udělá to, čeho se bála – definitivně Putinův plyn odmítne. Nakonec se ale nestalo nic.

Aspoň koncem minulého týdne to tak vypadalo. Ruský prezident nejdřív ve středu představil ve státní televizi dekret, podle kterého chce od dubna za plyn už jen rubly. V Evropě to vyvolalo rozruch, nakonec však lídři Německa a Itálie po telefonátu s Putinem oznámili, že vše poběží jako dřív. „Země EU budou pokračovat v platbách za energie v měně, v níž byly kontrakty sjednány,“ uvedl v pátek český ministr průmyslu Jozef Síkela, poté co kvůli plynu svolal krizový štáb a v Berlíně dohadoval postup. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov následně doplnil, že příprava nového mechanismu ještě potrvá. Že Rusko plyn fyzicky posílá předem, takže nynější dodávky budou splatné až na přelomu dubna a května.

Nově mají mít kupci „ze znepřátelených zemí“ u ruské banky Gazprombank dva účty. Na ten devizový pošlou eura či dolary. Banka je převede na rubly, uloží na rublový účet a z toho pošle do Gazpromu platbu. Technicky nejde o žádný převrat. Západ posílá devizy do stejné banky už dnes, Gazprom je pak odevzdává centrální bance výměnou za rubly. K převodu by tedy došlo jen o krok dřív.

Vše tak může běžet dál pouze s drobnými technickými úpravami, které každá ze stran vyloží doma jako své vítězství. Prohrou Západu by bylo, kdyby se do rublových machinací nechal vtáhnout až moc. Rusko by pak mohlo…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte