54A_foto Petra Hajská
Z filmového plátna poprvé do koncertního sálu. (Marketa Lazarová, Struny podzimu 2015)

Je zcela vrostlá do tuzemské kinematografie druhé půle 20. století a lze ji slyšet naprosto všude: v dětských pohádkách, historických dramatech, futuristických sci-fi, kriminálkách, dobově tendenčních normalizačních filmech i v těch nejvýznamnějších snímcích své doby, jako jsou Vynález zkázy,Obchod na korze,Marketa Lazarová nebo Spalovač mrtvol.

54E_foto Muzeum Karla Zemana
Kolotočářství i sofistikovanost. (Vynález zkázy, 1958)

Hudba Zdeňka Lišky byla ohromující. V rozmezí let 1950–1983 napsal podle všeho hudbu k takřka 150 celovečerním filmům a ty krátkometrážní se počítají na stovky. Střídal žánry i přístupy, nebránil se ničemu – a když to bylo funkční, dokázal využít rozladěnou dechovku i nejmodernější elektronické efekty. Jeho role se navíc neomezovala na skládání. Jako perfekcionista velmi často režisérům zasahoval nejen do zvukového designu, ale také do dramaturgie a střihu. Uměl vycítit propojení mezi rytmem hudby a obrazů a tím vdechnout filmu další život.

S přehledem nejslavnější a nejrespektovanější skladatel tuzemské filmové hudby dodnes udivuje a těší se obdivu fanoušků i odborníků v zahraničí, ale setkat se s jeho hudbou mimo filmové reprízy není vůbec snadné. Kromě několika průkopnických pokusů britského vydavatelství Finders Keepers je takřka vyloučeno poslechnout si jeho soundtrack a také koncertní provedení bývají sporadická. Může za to přání skladatele, který o sobě tvrdil, že „píše hudbu pod obrázky“ –…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte