48_vesnice02_jaros
Cílová stanice, aspoň prozatím. (Vesnice Oskava) • Autor: Milan Jaroš

Taťána, Kristýna a Ira sedí u kuchyňského stolu, na něm talíř vařených párků a košík s nakrájeným chlebem. Z horkých uzenin se kouří, vůně se nese místností, žádná ze tří žen se ale do jídla nehrne, ačkoli pořádnou teplou snídani neměly už několik dní. Mají za sebou dlouhou cestu, po které jsou vyčerpané, zároveň se toho v posledních dnech děje tolik nového, že teď na jídlo prostě nemají ani pomyšlení. Před čtyřmi dny opustily domov ležící ve středu Ukrajiny poblíž města Vinnycja a vydaly se na útěk před válkou. Taťána, která je matkou Iry a Kristýny, si teprve před měsícem udělala řidičský průkaz a teď musela najednou sednout za volant postaršího auta a podniknout tisícikilometrový útěk do bezpečí. V pětimístném osobáku s ní jely dvě dcery, syn, a také sestra s dětmi, celkem osm lidí a silnice byly místy ucpané dalšími auty s lidmi prchajícími ze země. Pro začínajícího řidiče by taková vyhlídka normálně představovala noční můru, teď ale strach z první velké cesty přehlušily jiné obavy: Taťánina rodná země se ocitla ve válce s Ruskem a i v její domovské Vinnycji byla slyšet mohutná exploze.

Také její šestnáctiletá dcera Kristýna zažívá svoje poprvé. Ještě nikdy nebyla v cizině a svou „premiéru“ si zcela jistě představovala jinak. A pokud jde o devítiletou Iru, ta si nejspíš ani pořádně neuvědomuje, co se to kolem vlastně děje. „Myslí si, že je to celé velké dobrodružství a těší se, až o svých cestách bude doma vyprávět spolužákům a učitelům,“ říká o své mladší sestře…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte