Nejedno přání do nového roku znělo zhruba tak, že letos – v třetím roce pandemie – s ní už snad konečně bude utrum. Těžko si přát něco lepšího. Že to snad nějak vyjde, doufá i nová česká vláda. Její přístup vypadá zatím zdrženlivě, s restrikcemi šetří a otevřeně dává najevo, že důležitou součástí její strategie je víra v rozumné chování veřejnosti a příznivý obrat v chování viru.

Vývoj v okolním světě v posledních týdnech zatím nevypadá příliš jasně, a to i když se vezme v potaz rekordní síla nákazy v některých evropských zemích. Všem jen trochu pozitivním zprávám je ale potřeba jít v lecčems naproti.

Nenavodit dojem neškodnosti

Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek mluví o nynějším stavu v Česku jako o „klidu před bouří“. Bouři má přinést silná evropská vlna související s nástupem nakažlivé varianty omikron, která zvedla křivky s denními počty nově nakažených v Británii, Francii nebo Dánsku skoro kolmo vzhůru na nejvyšší hodnoty od začátku pandemie.

Tato hrozivá data ale obsahují i nadějnou linku v tom, že počty hospitalizovaných tolik nerostou. Podobně vypadá i vývoj v USA. Dat je málo, může jít jen o zpoždění, a tak seriózní vědci zatím nechtějí dělat žádné dalekosáhlé závěry. Existuje však možnost, že omikron je méně smrtící než předchozí varianty.

V tento scénář doufá i nová vláda. Před silvestrem vyšla ven s plánem, že otevře očkování třetí dávkou všem plnoletým, že posílí testování, ale jinak nebude život v zemi nijak omezovat. Během ledna si…

1_obalka_R1_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R1_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1045

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte