Nedávno jsem v New Yorku cestou domů šla kolem rodiny s dětmi, která postávala kolem nábytku, zavazadel, šatů a obrovských igelitek. Na půl sekundy mě napadlo, že se možná stěhují, ale pak jsem jednoho z dospělých potkala očima a došlo mi, že takhle to vypadá, když jste během pandemie a recese vyhozeni z bytu na ulici pro neschopnost platit nájem. Těžko tu smutnou scénu vymazat z hlavy, obzvlášť když jsem pár dní nato narazila v novinách na článek, který zdůrazňoval, že vyhazovat lidi z domů nedává ekonomický smysl. Máme nařízení, že lidé nesmějí do práce, nemůžou pak platit nájem, ale můžou být vyhozeni z bytu a město musí doplácet na ubytovny pro bezdomovce, což se nevyplácí, vysvětloval místní politik a dodal: Nedává to smysl, ani pokud nemáte srdce.

Protože jedním z témat mého zaměstnání je chudoba, mám tu čest poměrně často si lámat hlavu nad tím, pro koho různá ekonomická znázornění vlastně děláme. Tak například: Výdaje za zdravotní péči a za úbytek na produktivitě v důsledku autonehod v USA ročně přesáhnou 75 miliard dolarů. Bude to skutečně úbytek na produktivitě, co bude inspirovat odpovědné chování za volantem? A další: Dětská manželství malých dívek jsou jen odpudivý, tragický, společenský problém. Ale pokud to někomu nestačí, známe i ekonomický dopad, třeba Nigérii ročně stojí 1,7 miliardy dolarů v ušlém zisku.

A číslo, u kterého mě mrazí: Každá třetí žena na světě je znásilněna, mlácena nebo jinak zneužívána. Ale údajně tato informace nestačí. Když…

I_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte