Kultura

Unesené Rusko

Novinář Alexandr Mitrofanov roky platil za největšího experta na hemžení v ČSSD, ale v posledních letech je hlavně jedním z těch, kteří Čechům zprostředkovávají a dávají do kontextu dění v současném Rusku. Pravidelně o tom píše sloupky a zveřejňuje informace na Twitteru, nyní mu vyšla ucelenější práce, kniha Mrazík s pendrekem v ruce. Tuhle postavu si většina z nás spojuje s popleteným, leč dobrým mužem, který pomůže, když je nejhůře. Takových hrdinů ale není v knize mnoho: autor představuje Rusko jako vpravdě nepohádkovou zemi, kde je prakticky nemožné, aby fungovala demokracie. I když někdy přijde uvolnění, záhy nastává návrat do zmaru.

Při analýze současného stavu se autor vrací k sovětské éře, čerpá z historie, demografie, literatury i filmů, stejně jako z vlastní zkušenosti a pozorování. V Rusku dnes podle něj vládne státem řízené násilí vůči vlastním spoluobčanům a v jeho tenatech se může ocitnout úplně každý. Nejen lidé, kteří se postaví Putinovu režimu – jako nyní vězněný opozičník Alexej Navalnyj. Stačí jen, že někdo policii vstoupí náhodou do cesty, jako se to stalo manželům Nině Lukjanovové a Veneru Nafikovovi letos v únoru. Došla jim káva a jejich oblíbenou měli až na druhé straně města. Cestu za ní tedy spojili se sportem v přilehlém lesoparku. Měli ovšem smůlu, že kolem jelo policejní auto, jehož posádce se zdáli podezřelí; údajně proto, že se v těchto místech vyskytovali lidé s drogami. Přitížilo jim, že běželi, což policie později vydávala za…

1_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte