62_RECENZE2
Maylis Besserie: Poslední pobyt Samuela Becketta Přeložila Karla Korteová.

Není mnoho tak výrazných tváří jako ta starého Samuela Becketta. Člověk si nemůže pomoct, aby v těch hlubokých vráskách a orlím pohledu neviděl vepsanou marnost a zároveň osamělý vzdor vůči ní, které provázejí jeho dílo. Není tedy divu, že jedna z výrazných fotografií autora od Johna Minihana zdobí v překreslené podobě i potah románu Poslední pobyt Samuela Becketta z nakladatelství Pulchra. Francouzská spisovatelka Maylis Besserie za něj v roce 2020 dostala Goncourtovu cenu v kategorii debutů.

Originál se jmenuje Le Tiers Temps, tedy Třetí věk. Jde o jméno pařížského domova s pečovatelskou službou, kde Beckett v roce 1989 dožíval. Právě v něm se podstatná část románu odehrává. Sledujeme starého muže, který má potíže se svým tělem, straní se ostatních a hlavou mu táhnou vzpomínky: na přátelství s Jamesem Joycem, na válku, kterou strávil ve francouzském odboji, na ženy jeho života. Banální události jako suchary zapomenuté v kapse kalhot, které během praní zaneřádí oblečení ostatních klientů, kontrastují s tím, co utvářelo Beckettův život. Další kontrast pak vytvářejí úřední zprávy lékařů, pečovatelek či psychologa, které o Beckettovi informují jako o jakémkoli jiném člověku na sklonku života.

Ale marná sláva, psát o Beckettovi, a dokonce v ich-formě, jak to Maylis Besserie zvolila, vyvolává jistá očekávání a nároky. Nejenže je tu autor, který ve svém vlastním díle smrtelnost bohatě tematizoval. Dělal to také se značnou formální vytříbeností,…

1_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte