20A_jaros
„Povinné očkování umožní vyhláška a ministr Vojtěch dostal za úkol ji vypracovat.“ (Andrej Babiš a Adam Vojtěch) • Autor: Milan Jaroš

Výše zmíněný verdikt ústavních soudců o přípustnosti povinného očkování zároveň upozorňuje, že debata má mnohem širší rámec. „Otázka, zda a do jaké míry stanovit očkovací povinnost, má aspekty nejen odborné, ale i politické, neboť tato povinnost vždy představuje určité omezení základních práv a svobod a zároveň se ve společnosti odlišují názory na přínos či naopak některé nežádoucí účinky očkování v konkrétních případech,“ napsali ústavní soudci.

Když se podíváme krátce do historie politických debat o povinném očkování po roce 1989 (za komunistického režimu nebylo možné diskutovat o ničem, natož o ústavnosti povinného očkování), neměl nikdy žádný politik při úpravách zákona, kterým se povinné očkování řídí, žádné výhrady. V roce 1991 zákonodárci při novele zákona konstatovali, že se povinné očkování osvědčilo a není nutné je rušit, o devět let později, když se zákon kvůli doplnění nových očkovacích položek měnil znovu, nebyly mezi poslanci a senátory opět žádné výhrady. Jenže dosud nikdy neřešili polistopadoví politici to podstatné na současné situaci – že má jít o povinné očkování dospělých, plnoprávných osob, které se mohou kvůli svému přesvědčení rozhodnout očkování odmítnout a nést následná možná rizika. Dosud platí povinné očkování jen pro děti (případně pro dospělé k cestě do nějaké destinace). Teď vláda při vyhlašování nouzového stavu přišla s úvahou, že by se povinnost očkovat rozšířila i na dospělé. A to jen na některé skupiny.

Na to se…

1_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte