Česko zažívá pozoruhodné časy. K moci směřuje vláda, jejíž možnosti jsou v porovnání s předchozími kabinety nebývalé. Bude sice složena ze čtyř nebo pěti stran (podle toho, jestli se k účasti rozhodnou Piráti), jejich programy se ale v mnohém shodují. Navíc drží pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu. Pokud tedy vláda Petra Fialy skutečně vznikne, bude mít možnost prosadit zásadní reformy a modernizovat Česko ve stylu, o němž si mohly její předchůdkyně nechat jen zdát. Minulý týden podepsaná koaliční smlouva je prvním vodítkem, nakolik si to vznikající kabinet uvědomuje, zda pro to má potřebné odborné kapacity a politickou odvahu. A také o jaký stát – zda pro všechny občany, nebo jen pro někoho vybraného – má v úmyslu usilovat.

Podpořit rozvoj muzeí

Podrobný program vlády teprve vznikne, stejně jako definitivní sestava ministrů a ministryň. Koaliční smlouva ale naznačuje plánovaný směr cesty. Ten je spíš opatrný a překypuje vágními formulacemi. Slibuje celou řadu potřebných věcí, jako je dodržení závazků v NATO v podobě dvou procent na zbrojení, jedno procento z rozpočtu na kulturu, více peněz do škol nebo schválení penzijní reformy. Není ovšem jasné, kde na to vezme kabinet peníze, když zároveň potřebuje škrtat a stlačit rozpočtový schodek pod tři procenta HDP.

V některých momentech nová vláda účtuje se svými předchůdci. Zruší EET a zastaví práce na přípravě kanálu Dunaj–Odra–Labe. Schválí korespondenční volbu, která pomůže nepopulistickým stranám, proto…

1_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte