Jaká je vlastně dnešní Amerika? Ve smyslu, co si vlastně Američané myslí a jak jsou vyladění? Po každé dramatické změně v Bílém domě i po každých méně výrazných volbách, jako byly třeba ty před týdnem, budí nová situace dojem, že se za Atlantikem pořád všechno mění. Což samozřejmě není pravda a nemůže být. Amerika, která jednou oficiálně tvrdí, že změna klimatu je podvod, aby za pár měsíců stála (jak jinak) v čele boje za klimatickou stabilizaci, musí být logicky pořád ta stejná Amerika. A taky že je.

To v praxi znamená zemi sice rozdělenou, ale celkem přehlednou. Nenechte se například mást velkými ekonomickými reformními programy americké levice. Podle posledního měření Gallupova ústavu, který podobné průzkumy dělá systematicky už léta, a může tedy dobře porovnávat jejich výsledky, zastává jasná převaha Američanů (41 procent) v ekonomických otázkách konzervativní postoje. Vedle nich je tu 34 procent obyvatel USA, kteří sami sebe popisují jako umírněné, a pouhých 25 procent liberálů, kteří skutečně touží prudce trhnout ekonomickým kormidlem doleva, směrem k bájnému „Švédsku“ nebo „Dánsku“. Jinými slovy, jedna věc jsou politické hry zapálených aktivistů uvnitř Demokratické strany a druhou poptávka ulice. Když si tento nepoměr uvědomíte, najednou vypadá nedávná prohra demokratů s jejich bilionovými sociálními, zdravotnickými a energetickými reformami o něco srozumitelněji.

Navíc se, právě při pohledu do dlouhodobých grafů Gallupu, jasně ukazuje, že se toho na scéně…

1_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte