Kultura

Voskový spektákl

Britský, nyní v Texasu žijící prozaik, dramatik a ilustrátor Edward Carey (1970) je nejen podle listu Observer jedním z nejkurióznějších spisovatelů. U nás dosud vyšel jen první díl pochmurné dětské fantasy trilogie Kronika rodu Iremongerů. Že píše podivné knihy o podivných věcech, se nyní mohou přesvědčit i dospělí s románem Malá, v němž Carey líčí vzestup fyzicky drobné a chudičké Anny Marie Grosholtz narozené ve Štrasburku, která se se svým pánem, lékařem posedlým modelováním částí lidských těl, dostala do Paříže, kde se proměnila ve významem dodnes velkou madame Tussaud.

Figurou ambiciózního sirotka odkazuje kniha na klasiky Charlese Dickense či Henryho Fieldinga, zatímco podtitulem „kromobyčejný život a historická dobrodružství služebné Marie“ na Daniela Defoea, ovšem co do grotesknosti a bizarností jako by vyšla z dílny Davida Lynche. A tenhle dojem ještě posilují autorovy ilustrace. Jako mladík pracoval Carey v muzeu voskových figurín v Londýně, kde ho uchvátily nejen exponáty a zájem o ně, ale hlavně jejich tvůrkyně: žena podle konvenčních měřítek ošklivá, z níž se však díky odhodlání přežít a touze po vzdělání stala legenda. Z vosku vyráběla na prodej i vystavení „hlavy“ tehdejších aristokratů i radikálů jako Voltaire či Marat, přičemž originály některých z nich se k ní dostaly už jako popravené. Navíc pochopila, co lidé chtějí vidět, a neváhala zpodobnit ani slavné dobové zločince.

„Je na ní něco mytického, jako by to byla postava z folkloru…

1_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte