64_vystava tydne_foto Západočeská galerie v Plzni
Bohumil Bimba Konečný

DĚLNÍCI KULTURY

Když jsem před nedávnými volbami rozesílal odborníkům od Pirátů, ANO, ČSSD a ODS upřesňující dotazy k jejich kulturním prioritám ve volebních programech, jako první mi okamžitě odpověděl Martin Baxa z posledně jmenované strany. Stávající ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek si dal s odpovědí chvíli čas na rozmyšlenou, zbytek neodpověděl vůbec. To ale samozřejmě není hlavní důvod, proč lze zprávu budoucího premiéra Petra Fialy, že jeho strana získá ministerstvo kultury, čili že Zaorálka vystřídá právě Baxa, číst jako zprávu velmi pozitivní.

Už jen fakt, že se vítězná strana rozhodla obsadit post, který byl v historii Česka vždy důsledně svěřován menším koaličním partnerům, zní skvěle. Ministrovi se jistě bude o podpoře jeho plánů na vládě vyjednávat mnohem líp, když bude premiér hájit stejné stranické barvy, než když jako dosud v kabinetu fungoval jako pověstné páté kolo u vozu. Baxa má navíc s kulturou – což bohužel opravdu nebývá zvykem – bohaté zkušenosti.

Jako plzeňský primátor se snaží pokračovat v tom, co západočeská metropole načala před šesti lety, kdy se stala Evropským hlavním městem kultury, čili ve snaze být nejen pivním, ale i kulturním centrem. Minulý týden se bez jeho účasti neobešla ani tak „marginální“ kulturní akce, jakou bylo odhalení pamětní desky na rodném domě ilustrátora Bohumila Bimby Konečného (viz Výstavu týdne na této dvojstraně). A v Západočeské galerii se už teď jistě těší, že by se konečně mohla začít stavět…

1_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte