Na přelomu října a listopadu zrušil Městský soud v Praze další dvě opatření ministerstva zdravotnictví týkající se koronavirové pandemie. Tentokrát se jednalo o povinnost vyplnit příjezdový formulář po návratu ze zahraničí a podstoupit samoizolaci po návratu ze zemí s vysokou mírou nákazy. Pražští soudci nerozporovali, že jsou taková pravidla ve vypjaté době potřeba, ale nařídili úředníkům, aby je přepsali. Jedná se o další případ z dlouhé řady, v níž soudy stále dokola už několik měsíců politikům vysvětlují, že jejich modely restrikcí porušují práva a svobody nás všech.

Řadoví občané hru spočívající ve sledování toho, s jakými opatřeními vládní představitelé u soudů neuspěli, už dávno přestali vnímat. Únava je pochopitelná – jen za tento rok ministerstvu soudy zrušily opatření v několika desítkách případů (sám Nejvyšší správní soud, nejdůležitější instance v pandemické legislativě, jich byl nucen zrušit od letošního dubna skoro čtyři desítky). Je to alarmující číslo. Koronavirová pandemie odhalila v Česku spoustu problémů. Jedním z nejzásadnějších je právě vztah současných vládních politiků k propůjčené moci a k právnímu státu, který vnímají jen jako nepříjemnou překážku svého vládnutí.

Soudy ruší opatření v zásadě ze dvou důvodů. Ministerstvo jednak překračuje zákonem stanovené pravomoci. Častější případ však představuje nedostatečné vysvětlení potřebnosti „zákazů“. Justice zde vlastně jen upozorňuje, že ani vládní politici si v době pandemie nemohou dělat, co chtějí…

1_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 549

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte