Doutnající problém jménem covid začíná hořet a nečinnost vlády znovu nabývá tragických rozměrů. Uklidňovat veřejnost tím, že podobná katastrofa jako v minulosti nás už nepostihne, jak to dosud dělal třeba premiér Babiš, bylo krátkozraké. Jako by si obyvatelé jihomoravských obcí řekli, že tornádo už nepřijde, takže orkán je vlastně v pohodě. V řeči covidu – desítky tisíc mrtvých už díky očkování nehrozí, se stovkami či tisíci zemřelých se prostě smiřme. A s nimi i s opětovně rostoucími náklady na zdravotní péči a drhnoucí ekonomikou.

Plán k řešení situace, který ministerstvo zdravotnictví představilo minulý týden, je přinejmenším polovičatý. Navrhuje zkrácení platnosti testů (u PCR testu z týdne na tři dny, u antigenního ze tří dnů na jeden). Prý se díky tomu více lidí nechá očkovat. Jenže to nebude fungovat, dokud testy nezačne někdo kontrolovat. Předkládání covid pasu prokazujícího ukončené očkování, platný test nebo prodělanou nemoc u nás až na výjimky nikdo nevyžaduje, na rozdíl od zahraničí – v Itálii jej nově dokonce zavádějí jako podmínku pro všechny zaměstnance. Česko by mohlo alespoň vymáhat dodržování platných pravidel, tedy povinnosti mít covid pas na některých veřejných místech včetně sportovišť, hotelů a restaurací. Jen zpřísnění kontrol prováděných hygieniky stačit nebude.

Smutno pak je člověku z dalšího nápadu ministerstva – omezit počet preventivních testů hrazených ze zdravotního pojištění. Je to jedno z mála protiepidemických opatření, která tu fungují…

1_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 889

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte