Stále nevíme, jestli máme prezidenta. Pokračuje tak situace, kdy ani nejvyšší představitelé státu netuší, jestli Miloš Zeman je a bude schopen vykonávat svůj úřad. Všichni se jen dohadují, co se děje. Na Slovensku se v minulých letech ujal termín popisující éru Roberta Fica jako „unesený stát“. Byla to metafora, zkratka. Češi ale pokročili dál a řeší, jestli nemají skutečně uneseného prezidenta.

Sledujeme jednu z nejbizarnějších kapitol polistopadové éry. Český prezident je už několik týdnů neschopen vykonávat funkci, přitom veřejnost netuší, co se děje. Mluvčí jeden den slibuje, že brzy všichni uvidí svěží hlavu státu, aby za okamžik otočil (aniž to přizná) a oznámil, že prezident nikam nejde a nikdo ho neuvidí. Pak se měl Zeman chystat na jednání o situaci po volbách, aby mluvčí vzápětí znovu otočil a oznámil, že prezident odjíždí na plánovanou hospitalizaci, takže se schůzky ruší. V nemocnici pak všichni viděli, jak zdravotníci bezvládnou hlavu státu přenášejí do nitra budovy. Ale Jiří Ovčáček píše, že si prezident brzy poté dával meruňkové buchty. Lež střídá lež.

Hrad v posledních dnech oznámil dvě důležité tiskové konference. Na první řekl ředitel nemocnice, že nic říct nesmí. Na druhé oznámila prezidentova manželka, že má svého manžela ráda. Takže se veřejnost opět nic nedozvěděla. Kličkování a utajování kondice Miloše Zemana nelze interpretovat jinak než jako snahu skrýt skutečný stav věci.

Šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO) ve čtvrtek tvrdil, že se s Milošem…

1_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte