Hudební producent a autor knih Ian Brennan popisuje ve svém dva roky starém komentáři bizarní výjev. Líčí dystopickou scénu, během níž plný stadion aplauduje a desítky tisíc lidí společně zpívají text zmiňující otroctví, násilí na ženách a pedofilii, jako by šlo o nevinnou zábavu. To vše pod taktovkou hypergestikulujícího bílého milionáře v nebezpečně úzkých kalhotách, kterému táhne na osmdesát. Nevypadá to úplně na výjev hodný 21. století, nicméně to je realita každého koncertu kapely The Rolling Stones od počátku sedmdesátých let, kdy skladbu Brown Sugar nevynechali takřka žádný večer.

Na aktuálním americkém turné se to ale mění. Kapela poprvé po padesáti letech vypustí Brown Sugar z programu. The Rolling Stones se tak rozhodli sami na základě dlouhodobé kritiky i s vědomím toho, že píseň už nenese to poselství, které by chtěli šířit. Mohlo by to působit jako další výmysl cancel culture, ale v základě jde jen o prosté dožívání jednoho popkulturního díla, které už nemá co říct, nebo přesněji říká něco, co nikdo nemá zájem slyšet. Ne každá píseň dobře stárne. Což nejlépe chápali sami The Rolling Stones, když v průběhu let původní slova upravovali a zmírňovali.

Mick Jagger ji napsal během necelé hodiny v pauze při natáčení filmu Ned Kelly v roce 1969. A možná právě tato bezmyšlenkovitost a nechuť se hlídat umožnila, že je ta skladba tak chytlavá. A také to, že se v ní otiskla dobová chuť šokovat, ale také slabiny kontrakultury šedesátých let, která sice…

1_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1482

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte