07_DOPISZ_porfimedia
Autor: Profimedia

Majorna v Göteborgu je jednou z nejpopulárnějších městských částí ve Švédsku. Ulicemi se prohánějí klasické modré tramvaje ze šedesátých let, kde si dveře otevřete, jen když opravdu pořádně zaberete, a z okénka můžete pozorovat námořníky, jak si v týdnech volna užívají s cigaretou a pivem na chodníku před jednou z nesčetných hak nebo klasických knajp. Tahle tradiční majornská kultura je už dávno na ústupu a ceny nemovitostí zde rostou ročně o deset procent a občas už narazíte i na nízkopodlažní tramvaj.

Švédi milují zahradničení a jedním ze specifik čtvrti Majorna jsou nespočitatelné malé zahrádky či paletové záhony, které většinu roku zdobí zbědované keříky zelí, asi jediné rostliny, která tady na severu přežije bez větší péče. Na jaře, hned jak místní ze svých obydlí po zimě vyjdou, začnou na slunce vytahovat bedýnky se saláty, topinambury nebo kapustou. Docela dlouho jsem tohle populární hobby pozoroval, až jsem se postavil do fronty na vlastní bednu a od letoška mi bytové družstvo jednu přidělilo. Až po řádce let mi došlo, proč je tady tohle minizahradničení tak populární.

Ekonomické důvody jsou zanedbatelné, drtivá většina Švédů na zelenině šetřit nemusí. Dost pěstitelů očekávaně uvede, že jim jde o ekologii a udržitelnost, lokálně vypěstovaná zelenina má nízkou uhlíkovou stopu a chutná tak nějak lépe. Když jsem ale stihl porozprávět s pár sousedy u jejich bedniček, začal jsem pomalu chápat, že prapříčiny leží jinde, hlouběji ve švédské kultuře.

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte