Svjatlana Cichanouska
Svjatlana Cichanouska • Autor: Matěj Stránský

Před několika dny jste se ve Varšavě setkala s rodiči Ramana Prataseviče, novináře a blogera, kterého při návratu z jeho květnové dovolené v Řecku unesl s jeho přítelkyní běloruský diktátor Aljaksandr Lukašenka, když nejdřív donutil letadlo irské společnosti Ryanair s nimi na palubě přistát v Minsku a pak je z něj vytáhl a poslal do vazby. Co vám řekli?

Především jsou oba na svého syna hrdí. Za jeho boj proti Lukašenkovu režimu. Ale jako rodiče se o něj samozřejmě bojí. Je nám všem jasné, v jaké situaci nyní je. Určitě ho mučí, ponižují morálně i fyzicky. Ale jejich úkol teď není ponořit se do truchlení, ale pracovat pro svého syna. Dávat rozhovory, být slyšet, kdykoli je to možné. To je důležité na mezinárodní scéně a je to důležité pro samotné propuštění Ramana a dalších politických vězňů.

Poprosili vás rodiče o něco určitého? I s vašimi omezenými možnostmi, které v exilu máte?

Bojím se, že pro Ramana nic určitého udělat nejde. Naše snahy míří na propuštění všech politických vězňů. Není přece možné jednoho vězně propustit a zbytek tam nechat. Takže jsme nahlas, vytahujeme tuhle otázku, kdekoli je to jen trochu možné. To je jediné, co dělat můžeme – a co také děláme.

Tajná policie KGB vždycky cílí na to nejzranitelnější místo každého z nás. Znají je, vědí, jak tlačit, jak člověka přinutit, aby dělal, co potřebují.

Tweetni to

Jste v kontaktu s jeho právničkou? Víte něco o tom, kde je a v jakém je zrovna stavu?

Jeho právnička se k němu nemohla deset dní dostat. Nic se nezměnilo, jeho uvěznění je nelegální, je to proti zákonu. Já sama žádné informace nemám, protože k němu nikoho nepouští. Jsme v neustálém kontaktu s jeho rodiči, kdyby se nějaká nová informace objevila, věděli bychom to také.

Když jste viděla to devadesátiminutové interview v běloruské státní televizi, kde se Pratasevič přiznal, že je zločinec rozvracející vlast, a chválil politiku Lukašenky, kterého tituloval křestním jménem, co vám proběhlo hlavou?

Když jsem ho slyšela, tak jsem si jen těžko představovala, co mu mohli provést, čím ho trápili a děsili, aby takové věci říkal. Cílem režimu je co nejvíc rozdělit ty, kteří proti němu bojují. Myslí si, že ho někdo odsoudí jako zrádce.

A to se mezi Bělorusy děje? Už to někdo udělal a Prataseviče zavrhl?

Ne. Jistěže ne. Všichni dobře vědí, že je oběť. Nikdo nevěří, že to, co říkal, říkal upřímně.

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte