'Denial' Red Carpet - 11th Rome Film Festival
Deborah Lipstadt • Autor: WireImage

Pro Deborah E. Lipstadt je 11. duben významným datem. Narozeniny má 74letá americká historička a vysokoškolská pedagožka o necelý měsíc dříve, ale v ten den si připomíná dva významné milníky, které rámují její profesní život: 11. dubna 1961 začal v Jeruzalémě soud s hlavním organizátorem „konečného řešení židovské otázky“ Adolfem Eichmannem a 11. dubna 2000 pak v Londýně vyvrcholila pře s britským spisovatelem Davidem Irvingem, který tvrdil, že nic jako konečné řešení nacisté neplánovali a neprovedli.

Soud s Eichmannem Lipstadt sledovala jako čtrnáctiletá dívka s rodiči v newyorském Queensu v televizi a následně jako historička studovala a analyzovala jako zásadní moment v globálním vnímání šoa – jako okamžik, kdy poprvé v poválečných dějinách mocně zazněl hlas přeživších, i jako zásadní zlom, po němž izraelská společnost přestala evropské Židy vnímat jako slabochy, kteří šli bez odporu na smrt.

Ve druhé při už se z řad pozorovatelů a analytiků přesunula mezi přímé aktéry – právě ji Irving žaloval pro urážku na cti za to, že jej ve své knize z roku 1993 Popírání holocaustu. Sílící útok na pravdu a paměť zařadila mezi přední popírače holokaustu a obdivovatele Adolfa Hitlera.

Během procesu s Eichmannem vstoupilo ve všeobecnou známost, čím holokaust byl, tedy pečlivě zorganizovaným pokusem zcela vyhladit evropskou židovskou populaci. V Londýně se pak ustavilo, co zcela jistě nebyl – tedy událostí zveličenou a z velké části vymyšlenou, jak tvrdil Irving. V…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1725

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte