Krkonoše
Lidé nikde, tetřívci možná. (Nad Krakonošovou snídaní) • Autor: Matěj Stránský

Kdo si v těchto dnech přivstane, ještě za tmy vyrazí nahoru do kopce a krátce po rozednění vystoupá v Krkonoších nad hranici lesa, může se na pár místech dočkat podivné halucinace. Tichým rozbřeskem se nese bublání potoka, šplouchajícího o kamení. Široko daleko ale žádný neteče, a rozhodně ne z prudkého kopce. Třeba na Pančavské louce, nad Harrachovem, jsou v dohledu jen kleč, podmáčené nebo zasněžené louky a smrky. Nedaleký pramen Labe, který je ještě pod sněhem, z hlasitého zurčení podezřívat nejde. Tajemný zvuk vydávají malí, zhruba kilogramoví ptáci, kteří tu nad ránem tokají. Když se zadaří, objeví se za pár týdnů v kleči a v hustém nízkém smrčí několik desítek vajec, a když se zadaří ještě víc, vylíhnutá mláďata tetřívka obecného prodlouží jeho krkonošskou existenci o dalších pár let. Vzhledem k tomu, jak rychle tetřívek vymírá, je každý rok navíc k nezaplacení.

Zrovna tady, na Pančavské louce, není nouze ani o další zvláštnosti. Dá se sem snadno dojít z Harrachova i Míseček, kousek odsud je Labská bouda a za půl kilometru dorazí návštěvník k prameništi největší české řeky. Nadto je to hezké místo s krásným výhledem, kde se dá rozjímat nad osudem lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, kteří tu před víc než sto lety zahynuli. V zimě i v létě tu bývá hlava na hlavě. Ještě před pár dny, kdy platila vládní uzavírka okresů, to logicky bylo jinak – pár lyžařských nebo pěších dvojic sice pomalu postupovalo širokou plání, ale bylo potřeba dávat si pozor na pusu. Slova se…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1361

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte