Never say never, nikdy neříkej jindy. Belgická vláda tak dlouho držela otevřené školy navzdory koronavirové nákaze, až je počínaje tímto pondělkem zavřela. Technicky vzato sice jen na týden, protože hned poté navazují dva týdny regulérních velikonočních prázdnin, ale zavřela. Přestože tvrdila, že to neudělá.

Belgie se tímhle krokem snaží zastavit nastupující třetí vlnu covidové epidemie v zemi. Kromě škol se proto zavírají obchody a služby, omezuje sdružování lidí mimo rodinu na čtyři dospělé a plošnou povinností bude od pondělka práce z domova.

Tato a další omezení se vztahují i na zaměstnance evropských institucí, protože ačkoli udržují v chodu nadnárodní projekt, nohama stojí v Belgii a řídí se jejími zákony. Pro mnohé euroúředníky nepůjde o radikální změnu – s výjimkou zavření škol –, protože z domova pracují už rok. Řada z nich už rok neviděla kolegy jinak než jako čtverečky na monitoru počítače, neměli možnost spolu osobně mluvit ani mimo pracovní dobu, protože jednoho či druhého zastavila cestovní omezení na té či jiné straně hranic, nepotkali se ráno u kávovaru, kde by se mimoděk dozvěděli, co se jednou ukáže jako důležitý element pro jejich pochopení evropské mozaiky.

Právě tohle stýkání a potýkání profesionálů integrovaného kontinentu – úředníků, tlumočníků, poslanců… – dělá ze spojené Evropy živou hmotu. Jsou za ní konkrétní lidé z masa a kostí, kteří mají svoje příběhy a svou každodenní prací udržují Unii v chodu. Když zůstanou dlouho doma, izolovaní…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte