71A_profimedia
Menší než krabička cigaret. (Lou Ottens a jeho vynález) • Autor: Profimedia.cz

Věděli jsme, že pracujeme na něčem, co bude mít úspěch. Ale nevěděli jsme, že děláme revoluci,“ vzpomínal Lou Ottens v dokumentu Cassette: A Documentary Mixtape. A revoluce to skutečně byla: kazet, jejichž vynálezcem byl, se od té doby prodalo odhadem 100 miliard. Nadlouho byly dominantním způsobem pro přehrávání i záznam hudby – a posluchači s nimi vůbec poprvé dostali reálnou možnost, aby si vybrali, co, kdy, kde a jak budou poslouchat. A nejen to, kazety posloužily k šíření i původně „podzemních“ žánrů jako punk nebo hip hop, když díky snadnému nahrávání na mikrofon i kopírování umožnily jejich šíření. A nebyl to jediný přelomový vynález muže, který zemřel 6. března ve věku 94 let.

Ottens v roce 1952 nastoupil do společnosti Philips, od roku 1960 tu řídil vývojové oddělení. Ke vzniku kazety ho vedl vztek nad nešikovnými přenosnými kotoučovými magnetofony, kterým se tehdy věnoval. Dal si za úkol vyrobit něco praktičtějšího a výsledkem bylo zjednodušení a zmenšení celé technologie a ukrytí cívek a pásku do plastové krabičky, která se vejde do kapsy. A to doslova: jako vzor Ottens v době vývoje nosil v kapse dřevěný model. Výsledek představil Philips v Berlíně v roce 1963 pod heslem „menší než krabička cigaret“. Aby se pojistil, spojil se s japonskou společností Sony: ta začala kazety používat a záhy se z nich stala celosvětová norma.

Následující roky Ottens pracoval na zdokonalování kazety a dalšího příslušenství (a o to víc ho prý mrzelo, že Sony, a nikoli…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

František Trojan

redaktor, fokus

trojan (kopie)

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte