Jedna ze základních moudrostí všedního dne, kterou dnes může předat každý rodič svému dítěti, se týká sociálních sítí. I když budou syn nebo dcera zřejmě mnohem zběhlejší v jejich používání, měli bychom jim nějak přesvědčivě sdělit to, co vědí lépe dospělí. A sice že sociální sítě jsou možná dobrý přítel, ale zlý pán. Něco na nich zveřejníme – ať už v noci, v opilosti, v rozčilení, návalu okamžité nenávisti, zármutku, euforie –, a to se pak, jednoho dne, může tvrdě obrátit proti nám a budeme litovat.

Jestli lituje nová hlavní hygienička Pavla Svrčinová, že na svém facebookovém profilu sdílela odporný rasistický vtip, nevíme. V rozhovoru pro ČT 24 minulý týden bez dalšího vysvětlení uvedla, že šlo o „chybu“ a že neví, jak se zjevně rasistický projev na její stránce objevil.

Z fungování Facebooku přitom vyplývá, že vtip sdílela Svrčinová sama, popřípadě někdo, komu dala přístupové heslo. I o tom ale mlčí. V jiném případě by jí musel někdo účet velmi sofistikovaně napadnout v čase, kdy byla málo známou aktérkou veřejného dění, což nevypadá pravděpodobně.

Podle všeho tedy Pavla Svrčinová navíc lže. To už trochu známe. Když se stal Jan Blatný v říjnu ministrem zdravotnictví, veřejně lhal ohledně svého podpisu pod protibabišovskou peticí Milionu chvilek.

Lhát se nemá, a pokud působíme ve veřejných funkcích a chceme být bráni vážně, tak tuplem ne. Sdílení rasistických projevů však posunuje hodnocení hlavní hygieničky do výrazně vyšších úrovní problémovosti. Je možné, že…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2452

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte